تقویت سیستم ایمنی
تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی بدن با راهکارهای مفید و کاربردی

همزمان با شیوع ویروس Covid-19 تقویت سیستم ایمنی بدن بیشتر از قبل مورد توجه قرار می گیرد. سیستم ایمنی قدرتمند همواره یک اهرم قوی برای مبارزه در برابر بیماری های مختلف می باشد. در چنین شرایطی هم روند بیماری ساده تر طی می شود و هم پیشگیری به موقع از بیماری انجام خواهد شد.

عناصر مهم و ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن

همان طور که می دانید بخش مهمی از تقویت سیستم ایمنی بدن به دریافت مکمل غذایی و برنامه غذایی فرد مربوط می گردد اما این تمام موضوع نیست. متاسفانه بسیاری از عادت های نامطلوب در زندگی می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. برای اینکه بتوانید در مقابل بیماری ها ایمن شوید، باید زندگی سالمی داشته باشید.

خواب کافی

برای اینکه بتوانید زندگی سالمی داشته باشید، باید به قدر کافی بخوابید. خواب کم یا بی کیفیت بدن شما را در برابر بیماری ها حساس می کند.

در یک بررسی بر روی ۱۶۴ نفر بزرگسال سالم، افرادی که کمتر از ۶ ساعت خواب شبانه داشتند، بیشتر از افرادی که ۶ ساعت یا بیشتر می خوابیدند به سرما خوردگی دچار شدند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با راهکارهای طبیعی
تقویت سیستم ایمنی بدن با راهکارهای طبیعی

استراحت و خواب کافی بدن شما را در وضعیت مطلوبی قرار می دهد. اگر به این موضوع دقت کرده باشید برای بیماری استراحت و خواب کافی نیز تجویز می کنند. این موضوع بدین علت است که بیمار با خواب کافی می تواند بر بیماری غلبه کند.

افراد بزرگسال باید حدود ۷ ساعت یا بیشتر خواب شبانه داشته باشند. این میزان خواب برای نوجوانان برابر با ۸ تا ۱۰ ساعت می باشد. نوزادان و بچه های کوچک تر نیز به حدود ۱۴ ساعت خواب نیاز دارند.

اگر در خوابیدن مشکل دارید، حدود یک ساعت قبل از خواب از وسایلی نظیر رایانه، تلویزیون، تلفن همراه و … دوری کنید. این موضوع ریتم خواب شبانه روزی را دچار اختلال خواهد کرد.

خواب کافی به همراه رعایت استانداردها نظیر سر ساعت معین به رخت خواب رفتن، خوابیدن در اتاق تاریک و بهره مندی از ماسک خواب از جمله کارهایی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

خوردن غذاهای گیاهی

غذاهای گیاهی منبع خوبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. آجیل، سبزیجات، میوه، حبوبات و دانه ها آنتی اکسیدان و مواد مغذی فراوانی دارند. این غذاها و خوراک شما را در برابر بیماری ها مقاوم خواهند کرد و از بروز بیماری ها نیز پیشگیری خواهند کرد.

آنتی اکسیدان های موجود در این مواد غذایی با مبارزه با ترکیبات ناپایدار به نام رادیکال های آزاد به کاهش التهاب کمک می کنند. این رادیکال های آزاد هنگام انتشار در بدن می توانند باعث بروز التهاب شوند. التهاب مزمن می تواند زمینه را برای بروز بیماری هایی نظیر آلزایمر، سرطان، بیماری قلبی و … فراهم نماید.

برنامه غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن

در غذاهای گیاهی میکروبیوم مناسبی برای بهبود وضعیت بدن وجود دارد. این میکروبیوم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از ورود عوامل بیماری زا از طریق دستگاه گوارش ممانعت خواهد کرد.

مواد مغذی موجود در غذاهای گیاهی مانند ویتامین C  طول مدت سرماخوردگی را کم خواهند کرد.

مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های سالم نظیر روغن زیتون، روغن کنجد و ماهی قزل آلا سبب کم شدن التهاب و تقویت سیستم بدن می گردند.

التهاب در سطح پایین نوعی پاسخ نرمال به استرس و دیگر آسیب ها می باشد اما التهاب مزمن می تواند سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن شما باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن با راهکارهای طبیعی

روغن زیتون زمینه ابتلا به بیماری خطرناک نظیر دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. چون یک خوراک ضد التهاب می باشد.

اسیدهای چرب امگا۳ موجود در دانه چیا و قزل آلا نیز به کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی منجر می شوند.

مصرف غذاهای تخمیری

مکمل پروبیوتیک و غذاهای تخمیری نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می شوند. غذاهای تخمیری باکتری های مفیدی به نام پروبیوتیک دارند. باکتری های روده‌ای مفید می توانند به سلول های ایمنی بدن کمک کنند تا

بین سلول های سالم و طبیعی و ارگانیسم های مضر تفاوت قائل شوند.

مکمل غذایی نیز ایده خوبی برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. برای تهیه این مکمل های غذایی می توانید به داروخانه آنلاین پیک دارو به آدرس www.peykdaru.com  مراجعه کنید.

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-boost-immune-health#The-bottom-line

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

X