ضرورت بهره مندی از مکمل غذایی و معرفی انواع مکمل غذایی
مصرف مکمل غذایی

ضرورت بهره مندی از مکمل غذایی و معرفی انواع مکمل غذایی

مکمل غذایی برای موارد مختلفی پیشنهاد می شود. دریافت این مکمل ها برای جلوگیری از بروز بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن مورد توجه قرار می گیرد. سیستم ایمنی پایین بدن مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد خواهد کرد. فردی که دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن شده به راحتی به بیماری ها و انواع عفونت ها مبتلا می گردد.

مکمل غذایی برای بهبود عملکردهای ذهنی و فعالیت های ورزشی یا جسمانی مورد توجه قرار می گیرد. این مکمل ها به عنوان دارو وارد برنامه غذایی فرد نمی شوند. مکمل غذایی به عنوان مواد غذایی وارد برنامه فردی می شود.

مصرف مکمل غذایی

ضرورت مصرف مکمل غذایی چیست؟

همان طور که می دانید بخش اعظمی از خوراک دارای کربوهیدرات، پروتئین یا چربی می باشند.این در حالی است که دریافت مواد مغذی، ریز مغذی ها و ویتامین ها با شانس پایین و درصد کمتری همراه است. از این رو بیشتر افراد به کمبود ویتامین و ریز مغذی ها دچار می باشند. اگر چه دریافت این ویتامین ها به شکل فراوان مقدور نیست و این مواد ارزشمند درصد کمی از خوراک را به خود اختصاص می دهند اما تاثیر غیر قابل اغماض در فعالیت های بدن دارند. حذف هر کدام از این ریز مغذی ها و ویتامین ها می تواند مشکلات جدی را برای فرد به وجود آورد.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در خوراک به دلایلی نظیر ذخیره نامناسب مواد غذایی یا پردازش نادرست آن ها از دست می رود. بنابراین دریافت مکمل غذایی ضروری خواهد شد. در واقع با دریافت مکمل غذایی می توان این ویتامین و مواد معدنی از دست رفته را جبران کرد.

انواع مکمل غذایی
انواع مکمل غذایی

به عنوان مثال زمانی که گندم به آرد سفید تبدیل می شود، بخش قابل توجهی از ویتامین B و E، آهن و روی را از دست می دهد. بدن برای این که بتواند فعالیت های بیوشیمیایی خود را به شیوه صحیح و کامل انجام دهد، نیاز به دریافت مواد معدنی و ویتامین دارد. کمبود این مواد معدنی سبب بروز ناراحتی، بیماری و مشکلات جسمانی و روحی خواهد شد.

مکمل غذایی برای دریافت این ویتامین ها و مواد معدنی مورد مصرف قرار می گیرد.

معرفی انواع ویتامین ها

ویتامین های دریافتی بدن به دو صورت محلول در چربی و محلول در آب هستند. ویتامین های قابل حل در چربی در بافت چربی بدن ذخیره خواهند شد و این بدان معناست که می توانند مدت زیادی در بدن باقی بمانند. ویتامین هایی نظیر D، K، A و E جزء ویتامین های محلول در چربی می باشند.

ویتامین های محلول در آب با قابلیت حل شدن در آب شناسایی می شوند. این ویتامین ها با سرعت زیادی از بدن عبور می کنند. قابلیت حل شدن آن ها در آب باعث شده که بدن به طور منظم به وجود آن ها نیاز داشته باشد. ویتامین C و ویتامین های گروه B در دسته ویتامین های محلول در آب قرار دارند.

انواع مکمل غذایی

میزان دریافت مکمل بر مبنای شرایط بهداشتی، سن، جنس و نیازهای فردی متفاوت خواهد بود.

ویتامین ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل دست یابی می باشند. نمونه طبیعی این ویتامین ها از منابع غذایی به دست آمده‌اند و نمونه تصنعی این ویتامین ها نیز در جریان فرآیندهای آزمایشگاهی شکل گرفته اند. ویتامین E ویتامینی است که نمونه طبیعی و مصنوعی آن تفاوت زیادی با هم دارند.

معرفی انواع مکمل غذایی مورد نیاز بدن

در حال حاضر مکمل های زیادی تولید می شوند. این مکمل ها در گروه‌های زیر قابل دست یابی هستند.

  • ویتامین ها و پرویتامین ها: اسیدفولیک، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین های گروه B و …
  • عناصر ماکرو و ردیابی: کلسیم، منیزیم، آهن، کروم و …
  • کربوهیدرات ها: کامپوزیت های فروکتوز و گلوکز
  • فلاونوئیدها: پلی فنول ها، کاروتن، لیکوپن و …
  • عصاره‌های گیاهی: عصاره‎های انار، زغال اخته و …
  • آنزیم ها: آنزیم های جدا کننده پروتئین و شکر مانند لاکتاز
  • ویتامینوئیدها: موادی مانند ویتامین مانند فلاونوئیدها، کوآنزیم Q10…
  • اسیدهای آمینه و مشتقات: L-arginine، L-carnitine، taurine
  • مکمل های معدنی: سیلیس، دولومیت
  • سایر مکمل های غذایی: پروبیوتیک، عصاره مخمر و…

داروخانه آنلاین پیک دارو به آدرس www.peykdaru.com  در زمینه فروش انواع مکمل  ورزشی در حال فعالیت می باشد.

https://www.runtastic.com/blog/en/nutritional-supplements-overview/ https://www.encyclopedia.com/medicine/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/nutritional-supplements

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

X